صفحه اصلی

 گرم و سرد کردن بدن هنگام ورزش

ارسال شده در ژانویه 6, 2016 در 3:02 ب.ظ توسط / 1,340 دیدگاه

گرم کردن بدن قبل از ورزش و سردکردن بدن بعد از ورزش
گرم کردن بدن قبل از هر فعالیت ورزشی یکی از مهمترین بخش های هر برنامه ورزشی می باشد. علم ورزش همیشه به مخاطبین خود این توصیه را بارها مطرح کرده است، که حتما” به گرم کردن بدن اهمیت دهید. اما شاید شما هم به تازگی فعالیت ورزشی رو شروع کرده باشید و به خوبی از مراحل گرم کردن بدن آگاه نباشید.
▪ گرم کردن بدن قبل از ورزش = WARM UP
▪ سرد کردن بدن بعد از ورزش = COOL DOWN
● نحوه گرم کردن بدن قبل از تمرین:
▪ بالا بردن ضربان قلب, انجام یک حرکت هوازی با شدت کم و زمان کم جهت افزایش ضربان قلب و گردش خون. مثلا ۵-۱۰ دقیقه تردمیل یا دوچرخه, حرکت پروانه , بالا پایین پریدن ملایم, طناب زدن…. توجه شود که این حرکات فقط در حد گرم کردن بدن انجام شود نه تلف کردن انرزی.
▪ انجام حرکات کششی مربوط : سعی شود که حرکات کششی مربوط به همه گروههای عضلانی و مفاصل انجام شود. ولی با تمرکز بیشتر روی گروهی که تمرینات مربوط به آن را انجام میدهیم. گرم کردن ساعد و مچ دست را که تقریبا در تمام حرکات درگیرند فراموش نشود.
▪ انجام فعالیت اصلی مختصر از حرکاتی که در برنامه مورد استفاده قرار میگیرند با وزنه سبک مثلا ۴۰- ۳۰ در صد حداکثر, بهتر است از حرکت اصلی مربوط به گروه عضلات مورد نظر استفاده شود. مثلا حرکت پرس سینه هالتر با وزنه کم در یک ست ۱۵ تایی. یا حرکت بارفیکس برای شروع تمرینات زیربغل و پشت که در آن کشش هم وجود دارد.
ورزش کردن عادت بسیار پسندیده ای است و تا بحال که کسی نتوانسته ادعا کند ورزش برای بدن ضرر دارد اما این فعالیت سودمند هم مثل هر کار دیگر یک سری آداب و مقدمات دارد که حتما باید رعایت شود تا نتیجه وارونه ندهد ! از جمله آنها گرم کردن بدن قبل از انجام ورزش است که به آن WARM UP می گویند و این گرم کردن بدین ترتیب است که پیـش از اقـدام بـه فـعالیت هـای ورزشـی بـاید بدن را طی مراحلی برای حداکثر نتیجه و به حداقل رساندن آسیبهای جسمی آماده ساخت.

ما باید اعتقاد داشته باشیم که برنامه های منظم ورزشی را بصورت قسمتی جدایی ناپذیراز زندگی روزانه امان دارآوریم . چون با با ورزش کردن توانایی افراد برای انجام کارها و فعالیتها افزایش می یابد .

از طرفی ورزش عضلات و استخوان ها را نیرومند می سازد . با ورزش کردن فشار خون کاهش یافته ، وزن کم می شود و باعث می شود تا فرد مشکلات و استرس را بهتر تحمل کند . در کل با ورزش کردن حس خوبی به فرد دست می دهد . داشتن یک برنامه منظم ورزشی به اکثر بیمارانی که دچار بیماری های مزمن ریوی هستند و یا تحت عمل جراحی ریوی قرار گرفته اند ، توصیه می شود . با این حال داشتن این کار بستگی به چند عامل دارد :

▪ وضعیت فیزیکی کنونی فرد
– سطح سلامتی در دوره پس ازبیماری( نقاهت )
– جراحی یا هر گونه عوارض بیماری
– سابقه ورزش کردن فرد
– داروهای مصرفی
– فعالیتهای فیزیکی مربوط به شغل
– علاقمندی و بی میلی های شخصی
در صورت وجود هر گونه عارضه در زمان فعالیتهای فرد ، تا بر طرف شدن مشکل و یا علائم ، میزان فعالیتها محدود می گردد و بدون مشاوره با پزشک متخصص توانبخشی ریوی انجام ورزش ممنوع می باشد.

● انواع ورزش و یا فعالیتها :
نوع فعالیت یا ورزشی که انجام می دهید بسیار مهم است زیرا ورزشهای گوناگون ، اثرات مختلفی در بدن دارند . بهترین نوع ورزشها برای قلب ، ریه و گردش خون ورزشهایی هستند که دارای حرکات مداوم و موزون بوده که شامل راه رفتن ، دوچرخه سواری ، دویدن ، شنا کردن و می شوند . به این نوع ورزشها ، ایروتونیک و یا هوازی گفته می شود ، این فعالیتها باعث افزایش قوام و قدرت عضلات و همچین پایداری سیستم قلبی – عروقی می شوند .
به فعالیتها و یا ورزشهایی که در آن انقباض عضلات بدون ایجاد حرکت در بدن صورت می گیرد ، ورزشهای ایزومتریک گفته می شود . از این دسته می توان به هل دادن ، کشیدن ، بلند و حمل کردن اشاره کرد . از انجام این گونه ورزشها در ۶ هفته اول دوره نقاهت باید پرهیز کرد و سپس با مشاوره کردن با پزشک متخصص طب فیزیکی ، به اینگونه فعالیت مشغول شد . گر چه این فعالیتها قدرت و قوام عضلات را افزایش می دهند ولی اثر مثبتی بر روی سیستم قلبی – عروقی ندارند .

برای هر فرد بسته به شرایط ، ورزشی مناسب حال و علایقش میتوان تجویز کرد ، اگر برنامه ورزشی را جدیدا شروع می کنید ، پیاده روی و دوچرخه سواری (ثابت) ، بهترین فعالیتها هستند .
اگر تحت عمل جراحی قرار گرفته اید شما هم می توانید با انجام مقدار کمی از این ورزش ها شروع کنید ، بدون اینکه هیچگونه فشاری بر خود وارد بیاورید . بعد از گذشت ۶ هفته از دوره نقاهت ، می توان ورزشها و فعالیتهای دیگری به برنامه ورزشی خود اضافه کنید . ولی قبل از آن حتما پزشک متخصص طب فیزیکی را جریان بگذارید .

● شدت ورزش :
یکی از اهداف ورزش افزایش تدریجی ضربان قلب و تنفس است . هدف شما از ورزش کردن سود رساندن به قلب و ریه است و نه خسته کردن خود ، حین ورزش کردن شما باید قادر به صحبت کردن باشید و هیچگونه احساس تنگی نفس نداشته باشید .

با مقدار کم ورزش خود را شروع کنید و پس از چند دقیقه شدت آن را به تدریج افزایش دهید . اگر پیاده روی را انتخاب کر ده اید ، با سرعت کم شروع کنید و آهسته آن را با توجه به وضعیت خود ، افزایش دهید . اگر دوچرخه سواری ثابت را انتخاب کردید ، با سرعت کم رکاب زده و سپس پس از چند دقیقه آن را افزایش دهید .

● تعداد دفعات ورزش:
در شروع هر برنامه ورزش بخصوص اگر به تازگی از بیمارستان ترخیص شدید و یا تحت درمان بیماری ریوی حادی هستند ، توصیه به فعالیتهای ورزش کوتاه مدت ولی به دفعات بیشتر می شود بسته به استقامت کنونی ، قدرت و شرایط ریوی شما ، دستورات لازم از طرف پزشک متخصص توانبخشی ریوی به شما داده می شود که باعث افزایش قدرت و استقامت شما می شود. اگر دچار ضعف شدید هستید ، توصیه به ورزش کردن های کوتاه مدت ( چند دقیقه ) ولی ۵-۴ بار در روز می شود . تعداد دفعات ورزش با افزایش مدت آن کاهش می یابد . هدف ورزش کردن یکبار در روز ۵-۴ بار دهفته می باشد .

● طول مدت برنامه ورزشی :
۱) چه مدت ورزش می کنید ؟
در رابطه با طول مدت ، بطور معمول ورزشها بمدت ۱۵- ۵ دقیقه طول کشیده و بین دفعات ورزش زمان استراحت داده می شود . مدت زمان و در هر بار ورزش کردن چند دقیقه افزایش می یابد . هدف ۴۰- ۲۰ دقیقه ورزش کردن مداوم است .

۲) گرم کردن : Warm – up
قبل از شروع هر نوع ورزشی ، بهتر است که بدن خود را با نرمش گرم کنیم . در این حال بدن با افزایش ضربان قلب و تنفس ، خود را برای ورزش کردن آماده می کند . نرمشهای کششی برای جلوگیری از آسیبهای عضلانی و مفصلی مهم هستند . قبل از هر گونه ورزشی ، با نرمشهای کششی بدن خود را آماده ورزش کنید . قبل از شروع ورزشهای هوازی مانند پیاده روی و یا دوچرخه سواری به مدت ۵ دقیقه خود را گرم کنید .

۳) سرد کردن :Cool – down
قبل از به اتمام رساندن ورزش لازم است که اجازه دهیم ضربان قلب و تنفس به آرامی به مرحله استراحت کاهش یابند . بنابراین با آرامتر کردن سرعت ورزش خود ، به بدن این اجازه را دهید تا در چند دقیقه به این مهم برسد .
▪ گرم کردن : ۵ دقیقه راه رفتن : ۴۵-۲۰ دقیقه سرد کردن : ۵ دقیقه

● نکات ورزشی :
اکسیژن برای انجام دادن فعالیتهای بدن لازم می باشد . با افزایش فعالیت بدنی انرژی بیشتری مصرف شده و در نتیجه اکسیژن بیشتری لازم است . معمولا پس از جراحی و یا بدلیل بیماری ریوی ، بدن دچار کمبود انرژی و اکسیژن می شود . در این حالت پزشک دستور به مصرف اکسیژن می دهد . مسئولین توانبخشی ریوی و پزشک طب فیزیکی مقدار اکسیژن لازم را در زمان استراحت و فعالیت حساب کرده و در دست شما قرار می دهند . بطور کلی در هنگام استراحت جریان اکسیژن کاهش و حین فعالیت جریان آن افزایش می باید . در هر حال لازم است که طبق دستورات پزشک و مسئولین بازپروری ریوی عمل کنید .

ـ جریان اکسیژن شما در حال استراحت …………دقیقه / لیتر
ـ جریان اکسیژن شما در حال فعالیت ………….دقیقه / لیتر می باشد . در صورت بروز هر گونه مشکل در فعالیت و ورزش کردن ، آن را قطع کنید و پزشک خود را در جریان بگذارید .

– پیاده روی را فقط پس از استراحت انجام دهید . نه در زمانی که بعلت فعالیت دیگری خسته هستید .

– در آب و هوای گرم و مرطوب صبح یا عصر که هوا خنکتر است ورزش کنید در هوای خیلی گرم ، در سالن های ورزشی ، ورزش کنید . ( دمای بیشتر از ۳۰ درجه سانتیگراد )

– در هوای سرد ، جلوی بینی و دهان خود را بپوشانید . در هوای سرد می توان در سالن های ورزشی ، ورزش کرد . ( دمای کمتر از ۱۲ درجه سانتیگراد)

– هنگام ورزش کردن از لباسهای گشاد استفاده کنید . مقدار لباس شما باید کافی بوده و از گرم شدن بیش از حد شما جلوگیری کند . چندین لایه لباس نازک که راحتر بوده و قابل تعویض است بهتر از لباس ضخیم می باشد .
برای راحتر و لذت بخش ترکردن ورزش ، ان را با دوستان و یا افراد خانواده انجام دهید .

باید بدانید که اساسا هر برنامه ورزشی دارای ۲ مرحله بسیار با اهمیت و ضروری میباشد: گرم کردن بدن و سرد کردن آن
▪ گرم کردن بدن(WARM UP): نخستین گام برای آغاز یک فعالیت بدنی گرم کردن بدن میـباشد. مزایای گرم کردن بدن به قرار زیر است:
– افزایش سرعت انقباض و از انقباض خارج گشتن عضلات.
– تسهیل مصرف اکسیژن. زیرا در عضلات گرم شده سرعت آزادسازی اکسیژن از هموگلوبینها افزایش می یابد.
– تسهیل جریانات عصبی و متابولیسم داخل عضلات بدن.
– افزایش جریان خون به عضلات.
– افزایش تدریجی حرارت بدن.
– کاهش آسیب ها و صدمات ورزشی به خاطر افزایش قابلیت ارتجاعی عضلات.
– کاهش گرفتگی عضلات و جلوگیری از افزایش ناگهانی فشار خون و حرارت بدن.
– آماده سازی سیستم عصبی،رباطها،مفاصل،عضلات،سیستم قلبی-عروقی و سیستم عصبی برای انجام فعالیت ورزشی خاص.
– بهبود جریان خون قلب و افزایش انعطاف پذیری عضلات.
– آماده سازی ذهن و روان ورزشکار.
▪ اجزاء تشکیل دهنده مرحله گرم کردن
ـ دویدن آهسته به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه. هدف آن: افزایش حرارت بدن و عضلات.
ـ حرکات کششی به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه. هدف آن: افـزایش دامنه حرکت و نرم کردن عضلات.
ـ تمرینات ویژه ورزش مورد نظر به مدت ۱۰ دقیقه.
▪ انجام فعالیت ورزشی مورد نظر.
▪ سرد کردن بدن(COOL DOWN):پس از پایان یافتن فعالیت بدنی می باید اقدام به سرد کردن تدریجی بدن کرد. معمولا اغلب افراد این مرحله را حذف میکنند اما باید بدانند که این مرحله بسیار مهم بوده و حذف آن می تواند منجر به آسیبهای نا خواسته گردد. مزایای این مرحله به قرار زیر است:
– کاهش احتمال سرگیجه و حتی از هوش رفتن به سبب تجمع خون سیاهرگی در انتهای دستها و پاها.
– کاهش تدریجی درجه حرارت بدن.
– کمک به پراکنده سازی و پاک سازی عضلات از مواد زائد حاصل از متابولیسم (اسید لاکتیک)تجمع اسید لاکتیک سبب درد عضلات پس از فعالیت بدنی میگردد.
– کاهش گرفتگی و درد عضلانی.
– کاهش سطح آدرنالین درخون.

● اجزاء تشکیل دهنده مرحله سرد کردن
▪ دویدن آهسته به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه. هدف آن: کاهش تدریجی دمای بدن و زدودن مواد زائد حاصل از متابولیسم در عضلات.
▪ حرکات کششی به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه. هدف آن: کاهش گرفتگی و درد عضلات پس از فعالیت بدنی و زدودن مواد زائد.
▪ انعطاف پذیری (FLEXIBILITY):قابلیت عضلات و تاندونها برای کشیده شدن انعطاف پذیری نام دارد. در واقع انعطاف پذیری توانایی استخوانهای بدن در میزان حرکت آنها در جهات مختلف حول مفاصل میباشد.
▪ قدرت(STRENGTH):میزان توانایی عضلات برای اعمال نیرو در زمان کوتاه.
▪ استقامت:(INDURANCE):میزان توانایی عضلات در انجام فعالیت گروهی در مدت زمان طولانی.
▪ چالاکی(AGILITY):میزان توانایی فرد در تغییر دادن جهت حرکت بدن بطور سریع.
▪ تعادل(BALANCE):توانایی حفظ تعادل در وضعیت سکون و یا حرکت.
▪ سرعت(SPEED):توانایی حرکت دادن بخش و یا تمام بدن بطور سریع.
▪ حرکات کششی(STRETCHING):حرکات کششی بسیار ضروری و مفید میباشند انواع گوناگونی دارند که به شرح زیر است:

– پویا(DYNAMIC): در این نوع حرکات کششی عضلات نیز حرکت دارند.شامل حرکات آرام و کنترل شده ای میباشند که به تدریج به سرعت و دامنه آنها افزوده میگردد. مانند بالا و پایین کردن دستها از ناحیه کتف. نباید آن را با حرکات کششی بالستیک(BALLISTIC) اشتباه گرفت. حرکات کششی بالستیک شدید بوده وهدف آن انجام حرکات فراتراز دامنه حرکت مفاصل و عضلات میباشد که خطرناک بوده و انجام آن را توصیه نمیکنیم.

– ایستا(STATIC):بی خطر تر از بقیه میباشد. در این کششها در مفاصل حرکت وجود نداشته و عضلات بتدریج کشیده میگردند. در واقع عضلات تا یک حدی کشیده شده و در همان وضعیت ثابت نگاه داشته میگردد (۲۰-۶ ثانیه). خود آن به دو نوع تقسیم بندی میگردد یکی حرکات کششی ایستایی فعال مانند خم کردن و بالا آوردن پا از ناحیه کمر و بالا نگاه داشتن آن تنها توسط عضلات و دیگری حرکات کششی ایستایی منفعل و یا غیر فعال مثلا همان مثال فوق اما نگاهداشتن پا در وضعیت ثابت با کمک دست و یا قرار دادن پا روی میز و یا گرفتن پا توسط فرد دیگر.

– ایزومتریک(ISOMETRIC):در این حالت همانند حالت حرکات کششی ایستا حرکت در مفاصل وجود ندارد. اما تفاوت آن این میباشد که هرگاه عضله ای کشیده میگردد فرد سعی میکند نیروی مقاومی بر خلاف آن کشش اعمال کند مثلا در مثال فوق هنگامی که پا بالا آورده میشود و روی میز قرار داده میگردد فرد به آرامی سعی میکند پای خود را به سمت پایین بازگرداند.

● تقسیم بندی فعالیتهای بدنی، جلوگیری از کمبود آب حین تمرینات، مزایای ورزش…
اساس آنکه بدن چگونه انرژی لازم برای فعالیت عضلات را تامین می کــند،
فعالیتهای بدنی به ۲ دسته تقسیم بندی میگردند:
۱) فعالیتهای هوازی(AEROBIC):مانند دویدن هدف از این نوع فعالیت افزایش استقامت و کارایی قلب و عروق میباشد.
۲) فعالیتهای بی هوازی(ANAEROBIC):مانند بدنسازی. هدف از این نوع فعالیت افزایش قدرت و استقامت عضلات میباشد.

عضلات بدن انرژی مورد نیاز خود را از ماده ای بنام آندوزین تری فسفات (ADENOSINE TRIPHOSPHATE=ATP) تامین میکند. در واقع این ماده تشکیل شده است از نوکلئیتید آدنین که با ۳ گروه از مولکول فسفات پیوند بر قرار کرده است. هنگامی که این پیوندها گسسته میگردند انرژی آزاد میشود. هنگامی که گروه نخست فسفات از آ-ت-پ جدا میگردد. آ-ت-پ تبدیل به (ADENOSINE DIPHOSPHATE= ADP) آدنوزین دی سولفات و یک مولکول آزاد فسفات میگردد.در صورت نیاز باز این روند ادامه یافته و گروه دوم از فسفات از ساختار مولکولی آ-ت-پ جدا گشته و مبدل به آدنوزین منو فسفات میگردد(AMP) در نخستین مرحله هنگامی که عضلات شروع به فعالیت شدید میکنند. عضلات انرژی خود را از ATP موجود در اطراف سلولهای ماهیچه ای تامین میکنند. هنگامی کهATP تبدیل به ADP میگردد مجددا توسط یک ترکیب فسفات دار پر انرژی بنام کراتین فسفات(CREATINE PHOSPHATE) تبدیل به ATP میگردد. این عمل توسط آنزیم کراتین کیناز (CREATINE KINASE) انجام میپذیرد بطوری که این آنزیم مولکول کراتین فسفات را تجزیه کرده و گروه فسفات آن را جدا میسازد این گروه فسفات نیز با متصل گشتن به ADP مبدل به ATP میگردد. این چرخه تنها قادر به فعالیت تا مدت ۱۰-۸ میباشد زیرا به مرور از سطح کراتین فسفات کاسته میگردد.

در مرحله بعد بدن میباید انرژی خود را از طریقی دیگری که گلیکوژن-لاکتیک(GLYCOGEN LACTIC) نام دارد تامین کند. گلیکوژن ذخیره کربوهیدراتی عضلات میباشد که سلولهای ماهیچه ای آن را به گلوکز تجزیه کرده و با انجام تنفس بی هوازی(ANAEROBIC) گلوکز را تبدیل به ATP و یک فراورده جانبی به نام اسید لاکتیک میکنند.۱۲ واکنش شیمیایی متناوب برای این نوع تنفس باید صورت پذیرد. این نوع تامین انرژی نیز تنها تا ۹۰ ثانیه جوابگو میباشد زیرا پس از این مدت با تجمع اسید لاکتیک در عضلات بدن سبب خستگی و درد عضلانی میگردد.
هنگامی که بدن فعالیت شدیدی را میخواهد در زمان اندکی انجام دهد مجبور به استفاده از دو روش فوق میباشد زیرا در این مدت اندک بدن قادر به تامین گلوکز و رساندن آن به عضلات نمیباشد اما پس از سپری شدن مراحل فوق نوبت به تنفس هوازی(AEROBIC) عضلات میرسد. پس از سپری شدن ۲ دقیقه از آغاز فعالیت تنفس هوازی آغاز میگردد. در این تنفس گلوکز تبدیل به دی اکسید کربن، آب و انرژی میگردد. گلوکز مورد نیاز از ۳ طریق تامین میگردد:

▪ جذب از طریق روده کوچک.
▪ تجزیه گلیکوژن موجود در کبد.
▪ و تجزیه گلیکوژن باقی مانده در سلولهای ماهیچه ای.
پس از پایان یافتن ذخیره گلوکز در بدن، انرژی مورد نیاز از تجزیه چربی ها به گلوکز و در موارد گرسنگی شدید و فعالیت شدید (که بسیار نادر است) گلوکز از تجزیه اسیدهای آمینه پروتئینها تامین میگردد.
تعداد ضربان قلب در وضعیت استراحت در کودکان (۱۵-۶ سال): ۱۰۰-۷۰ ضربان در دقیقه
و در بزرگسالان (۱۸ سال به بالا): ۱۰۰-۶۰ ضربان در دقیقه میباشد. اما حداکثر ضربان قلبی که در یک فعالیت شدید پدید می آید “بیشینه تعداد ضربان قلب ” نامیده میگردد
(MAXIMUM HEART RATE) برای بدست آوردن این میزان از فرمول زیر استفاده کنید:
ـ برای مردان: سن – ۲۲۰ = ماکسیمم ضربان قلب
ـ برای زنان: سن – ۲۲۶ = ماکسیمم ضربان قلب
اما رسیدن ضربان قلب به حداکثر قابلیت خود میتواند برای افراد بویژه افرادی که به تازگی شروع به فعالیت بدنی و ورزشی کرده اند بسیار خطرناک باشد به همین لحاظ
ضربان قلب برای افراد مبتدی نباید بیش از %۶۰ ماکسیمم ضربان قلبشان فراتر رود. و کلا محدوده بی خطر بین %۸۵-۶۰ ماکسیمم ضربان قلب میباشد.

● چگونه از کم آب شدن بدن حین فعالیت بدنی جلوگیری کنیم:
۱) روزی ۱۲-۸ لیوان آب بنوشید.
۲) در آب و هوای گرم و مرطوب بدن به آب بیشتری نیاز دارد.
۳) نیم ساعت پیش از فعالیت بدنی یک لیوان آب بنوشید.
۴) در فواصل زمانی ۲۰-۱۵ دقیقه حین فعالیت بدنی ۲-۱ فنجان آب بنوشید.
۵) از نوشیدن مشروبات الکلی و نوشابه های گاز داد و همچنین نوشیدنیهای کافئین دار خودداری ورزید.
● فواید و مزایای فعالیت بدنی منظم و مستمر
۱) افزایش توانایی بدن در جذب و استفاده از اکسیژن.
۲) کاهش فشار خون، افزایش حجم و وزن قلب، افزایش بروندهی قلب. بهبود جریان خون در کل بدن.
۳) بهبود قدرت و انعطاف پذیری عضلات. افزایش واکنش عضلات به محرکها.
۴) تحکیم استخوانهای بدن.
۵) کاهش چربی بدن.
۶) کاهش استرس ، اضطراب، افسردگی و تنش.
۷) تقویت اعتماد بنفس .
۸) غلبه بر بی خوابی .
۹) پیشگیری و یا بهبود بیماریهای فشارخون بالا، چاقی، دیابت، پوکی استخوان، قلبی-عروقی و سرطان.
۱۰) افزایش انرژی بدن. افزایش شادابی و سرزندگی.
۱۱) افزایش تمرکز فکری.
۱۲) کاهش %۶۰ احتمال ابتلا به سرطان سینه و کاهش دردهای قاعدگی.
۱۳) افزایش قدرت و استقامت بدن.
۱۴) بهبود سیستم گوارش بدن و افزایش اشتها.
۱۵) بهبود تناسب اندام.
۱۶) افزایش هماهنگی و تعادل در اعضاء بدن. افزایش چابکی وفرزی.
۱۷) افزایش قوه جنسی.
۱۸) تسکین علایم واریس.
۱۹) بهبود عملکرد کبد.
۲۰) سلامتی عمومی بدن و طول عمر بیشتر.

memcomedical.persianblog.ir

1,340 دیدگاه در “ گرم و سرد کردن بدن هنگام ورزش

 1. obviously like your web site however you have to test the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the reality on the other hand I will definitely come again again.

 2. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else
  encountering issues with your blog. It seems like some
  of the text on your posts are running off the screen. Can somebody else please comment
  and let me know if this is happening to them too? This may be a problem with my internet browser
  because I’ve had this happen before. Cheers

 3. Good day! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 4. I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this
  put up is written through him as nobody else recognise such unique approximately my trouble.
  You’re wonderful! Thank you!

 5. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 6. Its such as you read my thoughts! You appear to grasp a lot approximately this, such
  as you wrote the guide in it or something. I believe that you just can do
  with some percent to pressure the message home a bit, however
  other than that, that is magnificent blog.
  An excellent read. I will certainly be back.

 7. I must thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.

  I’m hoping to view the same high-grade content from you later on as well.
  In fact, your creative writing abilities has
  motivated me to get my very own blog now 😉

 8. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both
  equally educative and amusing, and let me
  tell you, you have hit the nail on the head.
  The problem is something which too few folks are speaking intelligently about.
  I am very happy that I came across this during my search for something regarding this.

 9. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

 10. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed
  account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 11. You can certainly see your expertise within the work you write.
  The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to
  mention how they believe. Always go after your heart.

 12. Undeniably believe that which you stated.
  Your favorite reason appeared to be on the internet the
  simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people
  consider worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing
  without having side-effects , people could take
  a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 13. You are so awesome! I do not believe I’ve read through
  a single thing like this before. So wonderful to find somebody with a few original thoughts on this subject.

  Really.. thank you for starting this up. This website
  is something that is required on the web, someone with
  a bit of originality!

 14. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic
  to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to
  get the hang of it!

 15. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a
  blog that’s equally educative and entertaining, and let
  me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something which too few folks are speaking intelligently about.

  I’m very happy that I stumbled across this during my hunt for something concerning this.

 16. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to
  be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought
  I’d post to let you know. The design and style look great though!
  Hope you get the issue fixed soon. Kudos

 17. Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers and
  both show the same outcome.

 18. I am not sure where you are getting your info, but good
  topic. I needs to spend some time learning more or understanding
  more. Thanks for excellent information I was looking for this info for
  my mission.

 19. Thanks a lot for sharing this with all people you actually understand what you
  are speaking approximately! Bookmarked. Kindly also discuss with my website
  =). We can have a hyperlink exchange contract between us

 20. Definitely believe that that you said. Your favourite justification appeared to be at the net the easiest factor to take into account of.
  I say to you, I definitely get annoyed while other folks consider issues that they just
  do not realize about. You managed to hit the nail upon the top as neatly as defined out the whole thing
  with no need side-effects , folks could take a signal. Will probably be again to get more.
  Thank you

 21. Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup.
  Do you have any solutions to prevent hackers?

 22. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your excellent
  post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 23. Fantastic blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused ..
  Any tips? Bless you!

 24. I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any internet
  browser compatibility issues? A small number of my blog audience
  have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great
  in Chrome. Do you have any advice to help fix this issue?

 25. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright
  violation? My website has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it looks
  like a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any ways to help prevent content from being ripped off?
  I’d certainly appreciate it.

 26. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is
  added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Cheers!

 27. Hey there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of
  the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking
  issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 28. I have been browsing on-line greater than three hours as of late, but I by no means found any interesting article like yours.

  It is lovely value enough for me. Personally, if all site owners
  and bloggers made just right content as you probably did, the web
  will likely be much more useful than ever before.

 29. I’m really enjoying the design and layout of your
  website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to
  come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Excellent work!

 30. You really make it seem so easy with your presentation but
  I find this topic to be really something which
  I think I would never understand. It seems too complicated
  and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get
  the hang of it!

 31. I believe everything posted was very reasonable. However, what about
  this? suppose you were to create a killer title? I ain’t saying your information is not solid.,
  however suppose you added something to possibly grab folk’s attention? I mean  گرم و سرد کردن بدن هنگام ورزش | اسپرت البرز is kinda vanilla.
  You might peek at Yahoo’s home page and watch how they create news titles to get
  people interested. You might add a video or a pic or two
  to get people interested about what you’ve written. Just my opinion, it could make your website a
  little livelier.

 32. Cialis Apotheke Holland Cialis 20mg Tadalafil Achat Viagra Pillola Blu Avorter Premier Mois Where Can Propronolol Be Purchased Provera In Germany Tablet With Next Day Delivery

 33. Hi! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog
  article or vice-versa? My blog goes over a lot of the same subjects as
  yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Great blog by
  the way!

 34. بازتاب: Google
 35. I’m extremely inspired with your writing talents as well as with the format to your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the excellent high quality writing,
  it’s uncommon to look a great weblog like this one these days..

 36. بازتاب: www.hotmail.com
 37. بازتاب: SSNI-550
 38. It is the best time to make some plans for the future and it’s
  time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or suggestions.

  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

 39. بازتاب: top rabbit vibrators
 40. بازتاب: butt plugs
 41. بازتاب: افلام سكس صعب
 42. بازتاب: Sarkodie Music
 43. بازتاب: Google
 44. بازتاب: prepaidgiftbalance
 45. بازتاب: NHDTB-308
 46. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just
  wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it,
  any plugin or anything you can suggest? I get so
  much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.
  pof natalielise

 47. بازتاب: sex toys
 48. بازتاب: btc to neteller
 49. بازتاب: CAWD-005
 50. بازتاب: suction cup dildo
 51. بازتاب: tail butt plug porn
 52. بازتاب: best cock ring
 53. بازتاب: jockstraps sex
 54. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem
  to be running off the screen in Firefox. I’m not sure
  if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Many thanks

 55. you’re in reality a good webmaster. The website loading velocity is incredible.
  It kind of feels that you are doing any distinctive trick.
  Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a
  magnificent process on this topic!

 56. Wonderful site you have here but I was wondering if you knew of any user discussion forums that cover the same topics
  discussed here? I’d really love to be a part of group where I can get opinions
  from other experienced people that share the
  same interest. If you have any suggestions, please let me know.

  Thanks! plenty of fish natalielise

 57. بازتاب: situs judi online
 58. بازتاب: app download for pc
 59. بازتاب: pc games for windows 7
 60. بازتاب: pc games for windows 10
 61. بازتاب: فیلم های سکسی
 62. بازتاب: Boston Car Service
 63. بازتاب: Eweka
 64. بازتاب: realistic dildo
 65. بازتاب: Minyak VCO
 66. بازتاب: student debt
 67. بازتاب: walmartone
 68. بازتاب: العاب
 69. بازتاب: king pen
 70. بازتاب: Dank Vapes Official
 71. بازتاب: Family Lawyer
 72. بازتاب: Dank Vapes
 73. بازتاب: THC vape juice
 74. بازتاب: THC vape oil For sale
 75. بازتاب: sallyskitchen
 76. بازتاب: Pain Tramadol
 77. بازتاب: marketing
 78. بازتاب: Blackjack System Trainer
 79. بازتاب: Roulette System
 80. بازتاب: ABP 899
 81. بازتاب: runelite
 82. بازتاب: T shirts
 83. بازتاب: 618media.com
 84. بازتاب: Banks Cleaning Sydney
 85. بازتاب: sports blog
 86. بازتاب: adam and eve masturbator
 87. بازتاب: tech news
 88. بازتاب: Final Cut Pro X Crack
 89. بازتاب: valium for sale
 90. بازتاب: kingpen
 91. بازتاب: best services UK
 92. بازتاب: mesh jockstraps
 93. بازتاب: gay bondage gear
 94. بازتاب: best lube for sex
 95. بازتاب: exotic carts pen
 96. بازتاب: IPX-368
 97. بازتاب: Slot Jackpot Online
 98. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to
  assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 99. بازتاب: gay douching
 100. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this website.
  I am hoping to check out the same high-grade content by you in the
  future as well. In fact, your creative writing
  abilities has encouraged me to get my own, personal website now 😉

 101. بازتاب: gay anal vibrator
 102. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative.
  I am going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 103. بازتاب: textyourexback pdf
 104. بازتاب: SEO Vancouver
 105. بازتاب: PPPD-786
 106. بازتاب: daftar joker123
 107. بازتاب: best sex toys
 108. بازتاب: Worli Escorts
 109. بازتاب: app for pc download
 110. بازتاب: powerful bullet massager
 111. بازتاب: pc games free download
 112. بازتاب: free download for laptop
 113. بازتاب: app download for pc
 114. بازتاب: strapless strap on
 115. بازتاب: Autofunnel
 116. بازتاب: milfgilf
 117. Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I decided to browse your
  site on my iphone during lunch break. I really like the information you present here and
  can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my cell phone ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good blog!

 118. Hi there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on. You have
  done a marvellous job!

 119. بازتاب: crazybulk
 120. بازتاب: GDHH-168
 121. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days.

 122. بازتاب: sewa led
 123. بازتاب: rookies
 124. بازتاب: سكس
 125. بازتاب: big dildo review
 126. بازتاب: clit suction sex toys
 127. بازتاب: hotmail login
 128. بازتاب: video game key
 129. بازتاب: penis vibrating ring
 130. بازتاب: فیلم سکسی
 131. بازتاب: COURIER USA
 132. بازتاب: Thc vape juice
 133. بازتاب: Thc vape juice
 134. بازتاب: apk for pc download
 135. بازتاب: best celebrity pussy
 136. بازتاب: apps for pc download
 137. بازتاب: cowgirl vibrator review
 138. بازتاب: download apk apps for pc
 139. بازتاب: pc games for windows 7
 140. بازتاب: website developer lahore
 141. بازتاب: wordpress
 142. بازتاب: MIDE-688
 143. بازتاب: MIAA 161
 144. بازتاب: txxx porn
 145. obviously like your web site but you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I will certainly come back again.

 146. I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish
  be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since
  exactly the same nearly a lot often inside case you shield this
  hike.

 147. بازتاب: latest jobs update
 148. بازتاب: app download for pc
 149. بازتاب: pc app
 150. بازتاب: games for pc download
 151. بازتاب: Vape shop
 152. A motivating discussion is definitely worth comment.
  I do think that you ought to write more on this subject, it may not be a taboo matter
  but typically people don’t speak about these subjects. To the
  next! Cheers!!

 153. بازتاب: junk car removal calgary
 154. بازتاب: cruises from Sydney
 155. بازتاب: Eladia Pertuit
 156. بازتاب: mspy erfahrungen
 157. بازتاب: flexispy
 158. بازتاب: DOCP 174
 159. Please let me know if you’re looking for a author for your weblog.
  You have some really good posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely
  love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please shoot me an email if interested. Thanks!

 160. Hello there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Appreciate it!

 161. بازتاب: ADN-228
 162. بازتاب: best dildos
 163. بازتاب: silicone remote bullet
 164. بازتاب: Buy Counterfeit Money
 165. بازتاب: bullet massager
 166. بازتاب: buy ambien online
 167. بازتاب: Tarocard
 168. بازتاب: Buy Fake Money
 169. بازتاب: and YouTube
 170. بازتاب: watch repair
 171. بازتاب: ritalin for sale
 172. بازتاب: pc apk free download
 173. بازتاب: Fake money props
 174. بازتاب: prostate sex toys
 175. بازتاب: Shipping a Dog
 176. بازتاب: local vape shops
 177. بازتاب: about
 178. بازتاب: buy cannabis
 179. بازتاب: apk for pc download
 180. بازتاب: american whopper
 181. بازتاب: top rated anal beads
 182. بازتاب: realistic dildo
 183. بازتاب: glass anal dildo
 184. بازتاب: Prestige Waterford
 185. بازتاب: buy viagra
 186. بازتاب: apk for pc free download
 187. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this fantastic blog!
  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding
  your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share
  this blog with my Facebook group. Chat soon!

 188. بازتاب: Xenon 1950g
 189. بازتاب: lipogaine
 190. بازتاب: cheap weed canada
 191. بازتاب: dildo strap on vibrator
 192. بازتاب: hitachi magic wand
 193. بازتاب: remote vibrator
 194. بازتاب: app apk for windows 7
 195. بازتاب: free download for pc
 196. بازتاب: laptop apk free download
 197. بازتاب: app download for pc
 198. بازتاب: free apk download
 199. بازتاب: buy xanax
 200. بازتاب: cheap mattress
 201. بازتاب: cbd oil for sale
 202. بازتاب: cbd for sale
 203. بازتاب: cialis
 204. بازتاب: cialis no prescription
 205. بازتاب: stopoverdoseil.org
 206. بازتاب: alcoholicsvictorious.org
 207. بازتاب: butterfly vibrator
 208. بازتاب: vibrator challenge
 209. بازتاب: adam true feel dildo
 210. بازتاب: apps for pc download
 211. بازتاب: convertidor mp3 mp4
 212. بازتاب: SILAGRA (1X4)
 213. بازتاب: smm panel
 214. بازتاب: best male masturbator
 215. بازتاب: finger vibrator
 216. بازتاب: asmr scratching
 217. بازتاب: bondage gear
 218. بازتاب: sex restraint kit
 219. بازتاب: luxury vibrator
 220. بازتاب: best realistic sex toys
 221. بازتاب: vibrating underwear
 222. بازتاب: wearable penis enhancers
 223. بازتاب: anal strap on dildo
 224. بازتاب: silicone massagers
 225. بازتاب: best toys for couples
 226. بازتاب: best rabbit vibrator
 227. بازتاب: vibrating dildo
 228. بازتاب: best vibrator for women
 229. بازتاب: willy kit
 230. بازتاب: ساک زدن خشن
 231. بازتاب: Chaitra Album
 232. بازتاب: Academic
 233. بازتاب: viagra
 234. بازتاب: viagra
 235. بازتاب: viagra
 236. بازتاب: viagra
 237. بازتاب: viagra
 238. بازتاب: viagra
 239. بازتاب: viagra
 240. بازتاب: viagra
 241. بازتاب: viagra
 242. بازتاب: viagra
 243. بازتاب: sex
 244. بازتاب: app download for pc
 245. بازتاب: games for pc download
 246. بازتاب: pc games for windows 10
 247. بازتاب: pc games for windows xp
 248. بازتاب: roblox robux hack v 3.5
 249. بازتاب: VIAGRA
 250. بازتاب: nude
 251. بازتاب: win the lottery
 252. بازتاب: liposuction surgery
 253. بازتاب: free v bucks
 254. بازتاب: VIAGRA
 255. بازتاب: VIAGRA
 256. بازتاب: FREE V BUCKS
 257. بازتاب: robux hack android
 258. بازتاب: dj khabato
 259. بازتاب: anal toys
 260. بازتاب: personals
 261. بازتاب: dạy trang điểm
 262. بازتاب: vibrating anal toy
 263. بازتاب: vbx.siterubix.com
 264. بازتاب: realistic dong
 265. بازتاب: virtual bank
 266. بازتاب: malaysia escorts
 267. بازتاب: fantasy panty
 268. بازتاب: anal plug toys
 269. بازتاب: pornhub.com
 270. بازتاب: vbucksfree
 271. بازتاب: robux free
 272. بازتاب: free coin master spins
 273. بازتاب: omegle text chat
 274. بازتاب: extortion website
 275. بازتاب: rabbit thruster
 276. بازتاب: sex tube
 277. بازتاب: generic cialis
 278. بازتاب: Top Media Markt
 279. بازتاب: generic cialis
 280. بازتاب: viagra men
 281. بازتاب: regulations
 282. بازتاب: asmr sex
 283. بازتاب: belladona stroker
 284. بازتاب: food near me
 285. بازتاب: dpstreaming
 286. بازتاب: viagra men
 287. بازتاب: vibrating dildo
 288. بازتاب: butt plug review
 289. بازتاب: best dildo
 290. بازتاب: 검증사이트
 291. بازتاب: 먹튀검증 사이트
 292. بازتاب: 릴게임 다운로드
 293. بازتاب: 먹튀검증
 294. بازتاب: pizza hut coupons
 295. بازتاب: pizza hut coupon codes
 296. بازتاب: escort directory
 297. بازتاب: how to use a dildo
 298. بازتاب: bitcoin en euro
 299. بازتاب: casual encounters
 300. بازتاب: xxx
 301. بازتاب: sex
 302. بازتاب: nude
 303. بازتاب: End of Rental Cleaning
 304. بازتاب: apk for pc free download
 305. بازتاب: 먹튀사이트
 306. بازتاب: 우리카지노
 307. بازتاب: here
 308. بازتاب: cbd near me
 309. بازتاب: penis enhancement
 310. بازتاب: sex toys for pregnant
 311. بازتاب: anal vibrator
 312. بازتاب: nusa penida tour
 313. بازتاب: vibrators for women
 314. بازتاب: Lease End Cleaners
 315. بازتاب: Pet Supply Stores
 316. بازتاب: legal
 317. بازتاب: legislation
 318. بازتاب: PORN DOWNLOAD
 319. بازتاب: buy biiig stiiizy
 320. بازتاب: super bowl chicken wings
 321. بازتاب: Film Streaming
 322. بازتاب: TylöHelo
 323. بازتاب: Threema Messenger
 324. بازتاب: Coca Cola Zero Sugar
 325. بازتاب: HUNTA 682
 326. بازتاب: buy vikram solar module
 327. بازتاب: SSNI-629
 328. بازتاب: rechargeable massager
 329. بازتاب: huge butt plug
 330. بازتاب: dv lottery
 331. بازتاب: viagra for men
 332. بازتاب: peliculas online
 333. Hello I am so delighted I found your webpage, I really found
  you by error, while I was searching on Aol for something else, Anyways
  I am here now and would just like to say cheers for a remarkable
  post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it
  all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome job.

 334. Aw, this was an extremely good post. Taking the time and actual effort to make a superb article… but what can I say… I procrastinate a lot and don’t manage to get anything done.|

 335. بازتاب: teach a kid how to read
 336. بازتاب: free download for pc
 337. بازتاب: app download for pc
 338. بازتاب: app for pc
 339. بازتاب: pc games for windows 8
 340. بازتاب: pc games for windows xp
 341. بازتاب: pc games download
 342. بازتاب: download apk app for pc
 343. بازتاب: pc apps free download
 344. بازتاب: app apk download for pc
 345. بازتاب: mimosa restaurant
 346. بازتاب: app download for pc
 347. بازتاب: male enlargement pump
 348. بازتاب: penis enhancer sleeve
 349. بازتاب: vibrating bullet toy
 350. بازتاب: FINCAR (1x10)
 351. بازتاب: Escort amsterdam
 352. بازتاب: mergers and acquisitions
 353. بازتاب: the kpi institute
 354. بازتاب: best callus remover
 355. بازتاب: HND-748
 356. بازتاب: web design
 357. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?|

 358. بازتاب: magic massager
 359. بازتاب: best sex toys for men
 360. بازتاب: clit toys
 361. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between usability and visual appeal. I must say that you’ve done a very good job with this. In addition, the blog loads super quick for me on Opera. Outstanding Blog!|

 362. I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.|

 363. بازتاب: digital epins
 364. بازتاب: buy steroids online
 365. بازتاب: women masturbation
 366. بازتاب: room tour
 367. بازتاب: vibrating panties
 368. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you taking the time and energy to put this article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!|

 369. It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!|

 370. بازتاب: quán ăn trưa quận 1
 371. I think this is among the most significant info for me.
  And i am satisfied studying your article. However should commentary on some
  common things, The website taste is ideal,
  the articles is in point of fact great : D. Good process, cheers

 372. بازتاب: sous traitant publissoft
 373. بازتاب: Famous hunters
 374. بازتاب: GENM 023
 375. بازتاب: csu login
 376. بازتاب: realistic dildo
 377. بازتاب: places to eat near me
 378. بازتاب: 15% minoxidil buy
 379. بازتاب: good restaurants near me
 380. بازتاب: airdrop explained
 381. بازتاب: best restaurants
 382. بازتاب: freeware crm software
 383. بازتاب: seo consultancy service
 384. بازتاب: Mesothelioma
 385. بازتاب: PORN
 386. بازتاب: Black chain company
 387. بازتاب: MyMathLab answers
 388. بازتاب: travel news and tips
 389. بازتاب: double btc no minimum
 390. بازتاب: roblox
 391. بازتاب: pc games for windows xp
 392. بازتاب: full apps download
 393. بازتاب: prostate play
 394. An interesting discussion is worth comment.
  I believe that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but
  typically people don’t discuss such topics. To
  the next! Kind regards!!

 395. بازتاب: couples sex toy
 396. بازتاب: descargasmix
 397. بازتاب: #facial
 398. بازتاب: dildos for men
 399. بازتاب: realistic dildos
 400. بازتاب: vibrator for women
 401. بازتاب: asmr masturbation
 402. بازتاب: sex massage
 403. بازتاب: asmm butt
 404. بازتاب: Digitization Services
 405. بازتاب: bellagio fountains
 406. بازتاب: blackhat seo links
 407. بازتاب: Cheap pbn backlinks
 408. بازتاب: Body Soap
 409. بازتاب: penis enlargement pump
 410. بازتاب: 메이저사이트
 411. بازتاب: Donovan
 412. بازتاب: rotating rabbit sex toy
 413. بازتاب: vibrator review
 414. بازتاب: best bondage kit
 415. بازتاب: google translate text
 416. بازتاب: buy ddos service
 417. بازتاب: rabbit vibrator
 418. بازتاب: rocks off vibrator
 419. بازتاب: 우리카지노
 420. بازتاب: 퍼스트카지노
 421. بازتاب: Keto
 422. بازتاب: 코인카지노
 423. بازتاب: 예스카지노
 424. بازتاب: cheap flight tickets
 425. بازتاب: pocket pal
 426. بازتاب: silicone vibrators
 427. Thanks for another informative web site. The place else may just I get that type of info written in such a perfect method? I have a mission that I’m simply now working on, and I have been on the glance out for such info.|

 428. بازتاب: FREE SEX
 429. بازتاب: web designing
 430. بازتاب: FAKE NEWS
 431. بازتاب: Tinashe Now
 432. بازتاب: viagra
 433. بازتاب: big dildo
 434. بازتاب: uk package forwarder
 435. بازتاب: stroker kit
 436. بازتاب: bank / bankowa
 437. بازتاب: clit vibrator
 438. بازتاب: TSUE
 439. بازتاب: the bullet sex toy
 440. بازتاب: sex
 441. بازتاب: adam and eve vibrators
 442. بازتاب: Dog Bandanas
 443. Have you ever considered about including a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is valuable and everything.
  However think of if you added some great visuals
  or videos to give your posts more, “pop”! Your content
  is excellent but with images and videos, this website
  could certainly be one of the most beneficial in its niche.
  Terrific blog!

 444. بازتاب: bunny ear vibrator
 445. بازتاب: clit sucking vibrator
 446. بازتاب: top dildos
 447. بازتاب: CFL Grey Cup Online
 448. بازتاب: realistic masturbator
 449. بازتاب: remote massager
 450. بازتاب: frozen2 movie
 451. بازتاب: Rent to own houses
 452. بازتاب: app download for pc,
 453. بازتاب: apk for pc,
 454. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be grateful to you.|

 455. بازتاب: robux
 456. بازتاب: best cbd oil for pain
 457. بازتاب: PORN DOWNLOAD
 458. بازتاب: best cbd oil for pain
 459. بازتاب: Gizmoist.com
 460. بازتاب: female dildo
 461. بازتاب: sex machine
 462. بازتاب: vibrating pocket pussy
 463. بازتاب: vibrators
 464. بازتاب: best cbd oil for pain
 465. بازتاب: best cbd oil for pain
 466. بازتاب: best cbd oil for pain
 467. بازتاب: prostate vibrator
 468. بازتاب: XXX VIDEOS
 469. بازتاب: PORN VIDEO
 470. بازتاب: PORN VIDEOS DOWNLOAD
 471. بازتاب: vibrating penis extender
 472. بازتاب: free robux no survey
 473. بازتاب: XXX VIDEOS
 474. بازتاب: csyty news
 475. بازتاب: HotStamp Ribbon
 476. بازتاب: cozaar
 477. I was wondering if you ever considered changing the structure of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?|

 478. بازتاب: FREE PORN
 479. بازتاب: Website analysis
 480. بازتاب: calling antigua from us
 481. بازتاب: mua sneaker
 482. بازتاب: pest control in bradford
 483. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. Nevertheless just imagine if you added some great pictures or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this website could definitely be one of the greatest in its field. Superb blog!|

 484. hello!,I like your writing so much! share we keep up a correspondence extra about your post on AOL? I require an expert on this space to unravel my problem. May be that’s you! Having a look ahead to see you. |

 485. بازتاب: ETORRENT PORN DOWNLOAD
 486. بازتاب: Anime Batch
 487. I like the helpful information you supply to your articles.
  I will bookmark your blog and take a look at again here regularly.
  I am slightly certain I will be told many new stuff right right here!
  Good luck for the following!

 488. بازتاب: FREE SEX VIDEOS
 489. I was recommended this blog by my cousin. I am no longer certain whether or not this publish is written by means of him as no one else realize such certain approximately my difficulty. You’re wonderful! Thank you!|

 490. بازتاب: pc games for windows 8
 491. بازتاب: app download for pc
 492. Thanks for your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you could be a great author.I will be sure to bookmark your
  blog and may come back from now on. I want to encourage you
  to ultimately continue your great posts, have a nice afternoon!

 493. Hi I am so thrilled I found your weblog, I really found you by mistake, while I was researching on Bing for something else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic job.|

 494. بازتاب: laptop app
 495. بازتاب: pc games download
 496. بازتاب: ETORRENT CRACK VIRUS
 497. بازتاب: pc apps free download
 498. بازتاب: pc games for windows 7
 499. بازتاب: داستان سکسی
 500. بازتاب: kipa bumag
 501. I have to thank you for the efforts you have put in writing this site. I’m hoping to check out the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own site now ;)|

 502. بازتاب: male stroker toys
 503. بازتاب: best dildos for 2019
 504. بازتاب: best rabbit vibe
 505. بازتاب: yacht charter italy
 506. Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a twenty five foot
  drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I
  had to share it with someone!

 507. بازتاب: adam and eve sex toys
 508. بازتاب: bullet vibrator
 509. بازتاب: best cbd oil for sleep
 510. بازتاب: best cbd oil for anxiety
 511. Hi there this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 512. بازتاب: CHEAP VIAGRA
 513. بازتاب: biography wiki
 514. بازتاب: wireless remote panties
 515. بازتاب: học trang điểm
 516. بازتاب: silicone rabbit vibrator
 517. I will right away snatch your rss feed as I can not to find your email subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Please permit me know in order that I may subscribe. Thanks.|

 518. بازتاب: vibrating butt plug
 519. بازتاب: try me bitch ;)
 520. Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.|

 521. بازتاب: fantasy door slings
 522. بازتاب: anal sex toys
 523. بازتاب: pocket masturbator
 524. بازتاب: anal sex toys
 525. بازتاب: best vibrating panty
 526. بازتاب: best anal plug
 527. بازتاب: g spot massage
 528. بازتاب: silicone rabbit vibrator
 529. بازتاب: good restaurants near me
 530. بازتاب: Koinonia Messages
 531. بازتاب: storeholidayhours.org
 532. بازتاب: nigeria own goal
 533. بازتاب: SEX DALLS
 534. بازتاب: best products
 535. Hello, i feel that i saw you visited my blog so i got here to return the favor?.I’m attempting to find issues to improve my web site!I guess its adequate to make use of some of your ideas!!|

 536. بازتاب: ROBUX
 537. My spouse and I stumbled over here different website
  and thought I may as well check things out. I like what I see so i am
  just following you. Look forward to looking over your web page repeatedly.

 538. Excellent weblog right here! Also your website loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link in your host? I want my website loaded up as quickly as yours lol|

 539. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday.
  It will always be helpful to read content
  from other writers and practice a little something from their web sites.

 540. I really love your site.. Pleasant colors & theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own website and want to learn where you got this from or what the theme is called. Many thanks!|

 541. بازتاب: magic wand massager
 542. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100 certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Many thanks|

 543. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between superb usability and visual appearance. I must say you have done a superb job with this. Also, the blog loads very quick for me on Chrome. Superb Blog!|

 544. بازتاب: bunny sex toy
 545. Hi! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Appreciate it|

 546. Hello! I’m at work surfing around your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the outstanding work!|

 547. بازتاب: dog trainer
 548. بازتاب: SSNI-667
 549. بازتاب: ABP-937
 550. بازتاب: terjemahan
 551. بازتاب: women using a rabbit
 552. Hello There. I found your blog the usage of msn.
  This is a really smartly written article. I will make sure to bookmark it and come back to read extra of your helpful info.
  Thank you for the post. I’ll certainly comeback.

 553. بازتاب: PORN
 554. بازتاب: url
 555. بازتاب: legionella testing kits
 556. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 557. بازتاب: 더킹카지노
 558. بازتاب: 더나인카지노
 559. بازتاب: bullet vibes
 560. That is very fascinating, You’re a very skilled blogger. I’ve
  joined your feed and look ahead to in the hunt for more
  of your great post. Also, I have shared your site in my social networks

 561. بازتاب: vibrating strap on
 562. بازتاب: SCOP 659
 563. بازتاب: VePorn.com
 564. بازتاب: salvation
 565. بازتاب: comprar aceite de cbd
 566. بازتاب: 예스카지노
 567. بازتاب: 퍼스트카지노
 568. بازتاب: 더나인카지노
 569. بازتاب: Rottie pup
 570. بازتاب: 더킹카지노
 571. بازتاب: Where
 572. بازتاب: 코인카지노
 573. بازتاب: CCRMG
 574. بازتاب: SEX STERIODS
 575. I’m really enjoying the theme/design of your web site. Do you ever run into any
  browser compatibility issues? A small number of my blog readers have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any tips to help fix this problem?

 576. بازتاب: pocket masturbator
 577. بازتاب: how to use a dong
 578. بازتاب: penis ring
 579. بازتاب: sexy
 580. بازتاب: sex live
 581. بازتاب: Jumpstart car
 582. بازتاب: powerdirector for mac
 583. بازتاب: FCMB BANK
 584. بازتاب: Google
 585. I think this is among the most important info for me. And i’m glad reading your article.
  But want to remark on few general things, The web site style is ideal, the
  articles is really nice : D. Good job, cheers

 586. بازتاب: best vibrators
 587. بازتاب: prostate vibe
 588. بازتاب: bunny vibrator
 589. بازتاب: pocket stroker
 590. بازتاب: PORN DOWNLOAD
 591. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this during my hunt for something relating to this.|

 592. بازتاب: rabbit vibrating dildo
 593. بازتاب: PORN VIDEOS ONLINE
 594. بازتاب: rechargeable vibrator
 595. بازتاب: testicle ring
 596. بازتاب: Bondage
 597. بازتاب: pleasure ring
 598. بازتاب: best anal sex lube
 599. بازتاب: lingerie review
 600. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that too few men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this during my hunt for something regarding this.|

 601. بازتاب: anime hentai
 602. What i do not understood is actually how you are now not really a lot more smartly-preferred than you might be now. You are so intelligent. You know thus considerably in the case of this matter, made me for my part consider it from numerous varied angles. Its like women and men are not fascinated until it’s something to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs outstanding. All the time handle it up!|

 603. بازتاب: vector logo maker
 604. I’m not sure exactly why but this web site is loading very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.|

 605. بازتاب: rc receiver
 606. بازتاب: ketamine powder for sale
 607. بازتاب: Nigeria Newspaper Today
 608. I was curious if you ever thought of changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?|

 609. بازتاب: Buy real weed online
 610. بازتاب: Sims drive
 611. بازتاب: online research library
 612. بازتاب: Xanax bars for sale
 613. Simply wish to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.|

 614. بازتاب: dank vapes
 615. بازتاب: butt sex
 616. بازتاب: dildo and balls
 617. بازتاب: we vibe vibrator
 618. بازتاب: best personal massager
 619. بازتاب: wireless underwear
 620. I do trust all of the concepts you have presented to your post. They’re very convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are very brief for novices. Could you please prolong them a bit from subsequent time? Thanks for the post.|

 621. بازتاب: strapless pegging
 622. I’m really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A number of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any advice to help fix this issue?|

 623. بازتاب: gay sohbet
 624. بازتاب: magic props
 625. بازتاب: mygiftcardsite.com
 626. Hello there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!|

 627. بازتاب: myprepaidcenter.com
 628. Great post. I used to be checking continuously this weblog and I am impressed! Very helpful info specifically the closing phase :) I care for such information much. I used to be looking for this particular information for a very lengthy time. Thanks and good luck. |

 629. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.|

 630. I must thank you for the efforts you have put in penning this website. I really hope to check out the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now ;)|

 631. I think that what you posted was very logical. However, think about this, what if you added a little information? I ain’t saying your content isn’t good, however what if you added a headline that grabbed folk’s attention? I mean BLOG_TITLE is a little plain. You ought to peek at Yahoo’s home page and see how they create post headlines to grab people to open the links. You might add a video or a pic or two to grab readers excited about everything’ve written. In my opinion, it would bring your blog a little livelier.|

 632. Thanks for another informative web site. The place else could I am getting that kind of info written in such an ideal method? I have a undertaking that I am just now working on, and I have been on the glance out for such information.|

 633. بازتاب: netprobk
 634. بازتاب: best cbd oil for sleep
 635. بازتاب: muse muscle museum
 636. بازتاب: r7370
 637. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Superb work!|

 638. بازتاب: Family
 639. بازتاب: top rated vibrator
 640. Hi this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 641. بازتاب: enamel cookware
 642. بازتاب: sunglasses for women
 643. بازتاب: increase DR
 644. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. kudos|

 645. بازتاب: Umzug
 646. بازتاب: electric motorcycles
 647. بازتاب: jetsurf
 648. I just like the helpful info you provide on your articles. I will bookmark your weblog and take a look at again right here regularly. I am reasonably certain I will learn plenty of new stuff proper right here! Best of luck for the following!|

 649. I feel this is among the so much significant info for me. And i am satisfied reading your article. However want to observation on some general things, The site style is great, the articles is truly great : D. Good process, cheers|

 650. بازتاب: one.walmart.com
 651. بازتاب: www.hotmail.com
 652. بازتاب: xnxc
 653. Thanks for your personal marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you could be a great author.I will be sure to bookmark your blog and may come back later in life. I want to encourage that you continue your great job, have a nice holiday weekend!|

 654. Hello there, just was aware of your weblog through Google, and found that it is truly informative. I am going to be careful for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of other folks will be benefited from your writing. Cheers!|

 655. بازتاب: money management
 656. بازتاب: prostate vibe
 657. Greetings I am so thrilled I found your blog, I really found you by error, while I
  was researching on Yahoo for something else, Anyhow I
  am here now and would just like to say kudos for a fantastic
  post and a all round interesting blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time to look over
  it all at the moment but I have book-marked it
  and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back
  to read more, Please do keep up the great work.

 658. بازتاب: pleasure bullet
 659. بازتاب: mad science party
 660. بازتاب: best cbd oil for pain
 661. بازتاب: Nigeria
 662. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 663. بازتاب: best cbd gummies
 664. بازتاب: Owner Odogwu Blog
 665. بازتاب: WAEC Registration
 666. بازتاب: Naija Vibes
 667. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any techniques to help stop content from being stolen? I’d truly appreciate it.|

 668. بازتاب: Anambra News
 669. Hello there, just became aware of your blog through Google, and
  found that it’s really informative. I am gonna watch out for brussels.
  I’ll appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 670. بازتاب: Download Naija Songs
 671. بازتاب: pc games download
 672. بازتاب: sex toy
 673. بازتاب: pc games for windows 8
 674. بازتاب: games for pc download
 675. بازتاب: app download for pc
 676. بازتاب: pc games for windows xp
 677. بازتاب: see
 678. بازتاب: agence seo montreal
 679. بازتاب: sous traitance web
 680. بازتاب: app apk for laptop
 681. بازتاب: pc apps for windows 7
 682. بازتاب: app apk for pc
 683. بازتاب: Dank carts
 684. بازتاب: strap-on
 685. بازتاب: realistic dildo
 686. بازتاب: rabbit vibrator
 687. بازتاب: sous traitance web
 688. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back yet again since I book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.|

 689. Someone essentially help to make significantly posts I’d state. This is the first time I frequented your web page and up to now? I amazed with the analysis you made to make this actual submit extraordinary. Fantastic task!|

 690. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative.I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.Many people will be benefited from your writing.Cheers!

 691. Nice weblog here! Also your website so much up fast!What web host are you the usage of? Can I get yourassociate link on your host? I desire my website loadedup as fast as yours lol

 692. Just wish to say your article is as astounding. The clearness
  in your put up is just spectacular and that i could assume you are knowledgeable in this
  subject. Well with your permission allow me to grasp your feed to keep updated with imminent post.

  Thank you a million and please keep up the enjoyable work.

 693. بازتاب: module prestashop
 694. بازتاب: communist flag
 695. بازتاب: Malaysia Online Casino
 696. بازتاب: sri lanka kite
 697. بازتاب: Cannabis Oil for Sale
 698. بازتاب: pornographie
 699. بازتاب: King Pen
 700. بازتاب: catollux.md
 701. بازتاب: situs pkv games
 702. بازتاب: seovalor
 703. بازتاب: Divide News
 704. بازتاب: marijuana oil for sale
 705. بازتاب: organic cigarettes
 706. بازتاب: sàn forex
 707. بازتاب: anal beads
 708. بازتاب: monster dildo
 709. بازتاب: hasta yatağı kiralama
 710. بازتاب: legal steroids
 711. بازتاب: MrPornGeek
 712. بازتاب: leg harness
 713. بازتاب: electrician near me
 714. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 715. بازتاب: how to cure acne
 716. بازتاب: cbd oil near me
 717. بازتاب: fapidy
 718. بازتاب: cbd oil for dogs
 719. بازتاب: VoIP Phone Services
 720. بازتاب: Design logo
 721. بازتاب: Dank Vapes
 722. بازتاب: Sleep apnea
 723. بازتاب: private chef
 724. بازتاب: vape shop online
 725. بازتاب: dating
 726. بازتاب: computerschrott ankauf
 727. بازتاب: Pure CBD oil 1000mg
 728. بازتاب: CBD gummies 25mg
 729. بازتاب: 2500mg CBD oil
 730. بازتاب: 500
 731. بازتاب: Cheap Phone Repair Shop
 732. بازتاب: CBD gummies online
 733. بازتاب: how to use a sex toy
 734. بازتاب: CBD for sale
 735. بازتاب: naa songs telugu 2019
 736. بازتاب: CBD near me
 737. بازتاب: chicago river tour
 738. you’re in point of fact a just right webmaster. The site loading velocity is amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you have done a wonderful process in this topic!|

 739. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 740. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.|

 741. بازتاب: pc games for windows xp
 742. بازتاب: double pleasure strap on
 743. بازتاب: vibrating panty
 744. Thanks a bunch for sharing this with all folks you really know what you are speaking approximately! Bookmarked. Kindly additionally talk over with my site =). We can have a link exchange contract among us|

 745. بازتاب: pc apps for windows 7
 746. Unquestionably imagine that that you said. Your favourite justification seemed to be at the net the easiest factor to understand of. I say to you, I definitely get annoyed even as folks think about concerns that they plainly do not understand about. You managed to hit the nail upon the highest and also defined out the whole thing with no need side-effects , other people can take a signal. Will probably be back to get more. Thank you|

 747. بازتاب: pc games for windows 7
 748. بازتاب: app download for pc
 749. بازتاب: free download for laptop
 750. بازتاب: How to orgasm
 751. بازتاب: Adam and Eve sex toys
 752. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!|

 753. بازتاب: Cafe Cool
 754. I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else encountering problems with your blog. It appears as though some of the written text within your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well? This might be a issue with my browser because I’ve had this happen previously. Appreciate it|

 755. بازتاب: Elite IT
 756. Woah! I’m really digging the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between superb usability and appearance. I must say you’ve done a amazing job with this. In addition, the blog loads very quick for me on Firefox. Exceptional Blog!|

 757. بازتاب: strap on dildo
 758. بازتاب: dildo for beginners
 759. بازتاب: is CBD legal
 760. بازتاب: side effects of CBD oil
 761. بازتاب: CBD capsules
 762. Simply desire to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply great and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.|

 763. بازتاب: broad spectrum CBD oil
 764. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Fantastic work!|

 765. بازتاب: sex
 766. بازتاب: mua bán nhà quy nhơn
 767. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 768. بازتاب: best lounges in atlanta
 769. بازتاب: bondage sex toys
 770. بازتاب: Argos Indiana
 771. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100 sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Appreciate it|

 772. بازتاب: Magic Massager
 773. بازتاب: digital software
 774. Heya! I realize this is sort of off-topic but I needed to ask. Does running a well-established website such as yours take a lot of work? I’m completely new to blogging however I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I can easily share my personal experience and feelings online. Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!|

 775. First of all I want to say terrific blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your mind prior to writing. I have had a tough time clearing my mind in getting my thoughts out. I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Kudos!|

 776. بازتاب: united tours israel
 777. بازتاب: Royal CBD
 778. بازتاب: webehigh
 779. بازتاب: CBD products
 780. I’m not sure exactly why but this website is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.|

 781. This design is incredible! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 782. بازتاب: what is deep penetration
 783. Wow, incredible blog structure! How lengthy have you ever been blogging for? you made running a blog glance easy. e-918kiss.com The overall look of your web site is magnificent, as neatly as the content material!

 784. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. But just imagine if you added some great images or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this site could definitely be one of the best in its field. Good blog!|

 785. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is excellent blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.|

 786. بازتاب: fundmerica anaheim
 787. Wow, incredible blog structure! How lengthy have you ever been blogging for? you made running a blog glance easy.The overall look of your web site is magnificent, as neatly as the content material!

 788. Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told was a enjoyment account it. Glance advanced to far introduced agreeable from you! However, how could we be in contact?|

 789. بازتاب: CBD oil near me
 790. Hi! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My website covers a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!|

 791. بازتاب: onhax me
 792. بازتاب: best CBD store near me
 793. بازتاب: how to make sex toy
 794. بازتاب: how to make masturbator
 795. بازتاب: فیلم سوپر
 796. بازتاب: Online Advertising
 797. I must thank you for the efforts you have put in penning this website. I’m hoping to see the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal website now ;)|

 798. بازتاب: Hollywood
 799. I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work!|

 800. بازتاب: travel
 801. بازتاب: MyInforms
 802. بازتاب: CBD oil near me
 803. بازتاب: Cindy Starfall Petite
 804. بازتاب: Cannabis Oil for Sale
 805. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t know the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!|

 806. بازتاب: suction cup dong
 807. Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.|

 808. بازتاب: cbd oil and drug tests
 809. بازتاب: pioneer physicians
 810. بازتاب: cbd products
 811. بازتاب: royal cbd
 812. بازتاب: where to buy cbd oil
 813. بازتاب: pegging sex
 814. بازتاب: pussy masturbator
 815. بازتاب: bdsm toys
 816. When someone writes an post he/she retains the image of a user in his/her brain that how a user can be aware of it. Thus that’s why this article is outstdanding. Thanks!|

 817. بازتاب: domain authority
 818. بازتاب: kiu
 819. Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks for your time!|

 820. بازتاب: MILF porn
 821. بازتاب: sex toys reviews
 822. بازتاب: vibrating panties
 823. You really make it appear really easy together with your presentation however I find this matter to be really one thing which I feel I’d by no means understand. It kind of feels too complicated and extremely huge for me. I am having a look forward on your next submit, I will try to get the grasp of it!|

 824. hey there and thank you for your information – I
  have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly.

  I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your
  placement in google and could damage your high quality score if ads
  and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look
  out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon.

 825. Greetings I am so delighted I found your webpage, I really found you by accident,
  while I was researching on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like
  to say thanks for a tremendous post and a all round thrilling blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read
  much more, Please do keep up the great work.

 826. بازتاب: Loan APP For Iphone
 827. بازتاب: Net Worth
 828. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your
  content seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Thanks

 829. Attractive component to content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to say that I acquire actually loved account your weblog posts. Anyway I’ll be subscribing in your feeds or even I achievement you access persistently quickly.|

 830. بازتاب: wild orchid vibrator
 831. بازتاب: dual motor vibrator
 832. بازتاب: rabbit vibe

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.